NRF24L01-Modul
« first
« back
next »
last »
13
Products in this category
NRF24L01-Modul
NRF24L01-Modul
Product No.:
000962
Shipping time:
ca. 3-5 days
(abroad may vary)
Stock:
48
pieces
RoHS:
yes
incl. 19% tax excl.
Shipping costs
Add to cart
Add to wish list
Ask about product
Description
Description
Single chip 2.4 GHz Transceiver Modul
15mmx29mm (inklusive antenne)
•True single chip GFSK transceiver
•Complete OSI Link Layer in hardware
•Enhanced ShockBurst™
•Auto ACK & retransmit
•Address and CRC computation
•On the air data rate 1 or 2Mbps
•Digital interface (SPI) speed 0-8 Mbps
•125 RF channel operation
•Short switching time enable frequency hopping
•Fully RF compatible with nRF24XX
•5V tolerant signal input pads
•20-pin package (QFN20 4x4mm)
•Uses ultra low cost +/- 60 ppm crystal
•Uses low cost chip inductors and 2-layer PCB
•Power supply range: 1.9 to 3.6 V